Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

jjjjjjjjjjjr

Minimalna Emisja CO2

Co to jest emisja spalin? Jakie paliwo stałe jest najkorzystniejsze dla  środowiska? Kocioł pelletowy SlimEko i jego główne zalety.

Emisja spalin to zanieczyszczenia, które wdychamy każdego dnia. Ich ilość zwiększa się sezonowo, szczególnie w okresie zimy kiedy ogrzewany domy i miejsca użytku publicznego. Zanieczyszczenia te kumulują się nisko przy ziemi. Szacuje się, że utrzymują się na wysokości do 40 metrów. Spaliny i smog są wdychane zarówno przez ludzi jak i zwierzęta.  Osiadają na roślinach i wodach które są później przez nas spożywane.  Jednym z największych problemów jest ogrzewanie gospodarstw domowych. Wiele z nich korzysta z ogrzewania domu kotłem starego typu nie spełniających wymogów 5 klasy.

***

Co ciekawe, jeszcze w latach 90. XX wieku w Polsce nie było żadnych norm emisyjnych na domowe kotły. Pierwsza norma pojawiła się na początku XXI wieku a wraz z nią certyfikaty emisyjne. Przykładem jest certyfikat bezpieczeństwa ekologicznego z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Były one jednak dobrowolne, a ze względu na niską świadomość społeczeństwa nie rozwiązało to problemów. 

Dopiero w 2017 roku doczekaliśmy się pierwszego prawnego wymuszenia standardów emisyjnych względem wszystkich nowych kotłów na rynku. Prawo to wymagało poprawek i jeszcze przez rok można było bezkarnie sprzedawać kotły niespełniające norm. Dyrektywa Ecodesign weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Pod względem emisyjnym jej wymogi to klasa 5. Kotły tej klasy emitują ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż ich poprzednicy.

Jak zatem wybrać kocioł na paliwo stałe, którego emisja spalin będzie maksymalnie niska?

Najlepiej wybrać piec zasilany pelletem. Pellet ma masę plusów, o czym mogliście przeczytać w poprzednim wpisie. Dla wielu najważniejsze jest to, że w kotłowni jest po prostu czysto. Dla nas natomiast przeważa fakt, że paląc pelletem zmniejszamy ilość wytwarzanych zanieczyszczeń aż o 90%.

Najkorzystniejsze paliwo stałe to pellet, ale jaki kocioł wybrać? My polecamy linię SlimEko.

SlimEko to kompaktowy piec pelletowy oparty na wymienniku rurowym, spełniający wymagania 5 klasy i ecodesign. Wyposażony w wysokiej jakości palnik pelletowy, posiadający automatyczną zapalarkę, rotacyjne oczyszczanie komory oraz wbudowaną dmuchawę. Proces spalania kontrolowany jest przez nowoczesnej generacji sterownik, który reguluje pracę palnika – następuje automatyczne rozpalanie oraz wygaszanie. Kocioł doskonale pracuje nawet w niskim zakresie mocy grzewczej, jest bardzo energooszczędny.

***

Charakteryzuje się cichą pracą, dużą niezawodnością i płynną regulacją intensywności spalania. Poza tym jest ekonomiczny – świetny stosunek ilości zużytego paliwa do ilości wytworzonego ciepła i przyjazny dla środowiska. Opalane naturalnym paliwem, który w czasie spalania nie wytwarza szkodliwych dla człowieka i środowiska związków chemicznych. Dzięki zainstalowanemu systemowi samoczyszczenia, usuwanie popiołu odbywa się raz na jakiś czas.

Kocioł SlimEko możesz zamówić telefonicznie, a na naszym sklepie internetowym jest możliwość kupna na raty!

Polecane przez nas kotły pelletowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.