Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

3_Obszar roboczy 1

EKOLOGICZNY DOM | PELLET

W poprzednich postach opowiedzieliśmy o pellecie, jego plusach i zastosowaniu. Czy pellet definiuje ekologiczny dom?

1. Posiadam już kocioł pelletowy SlimEko. Co zrobić z popiołem?

Użyj jako nawóz do roślin! Wypalony pellet ma odczyn zasadowy, a oprócz tego zawiera wartościowe składniki. Wapń, fosfor, magnez, potas i sód który głównie znajduje się w popiele drzewnym może zdziałać cuda na niektóre rodzaje roślin. Najlepiej nawozić wiosną, latem lub jesienią. Co ważne, nasza mieszanka nie zawiera azotu, zatem podczas cieplejszych miesięcy należy wspomóc rośliny tym pierwiastkiem. Pamiętaj, aby przed pochopną decyzją dowiedzieć się które rośliny lubią zasadowe podłoże. Oto kilka przykładów roślin które NIE będą zadowolone z pelletowego nawozu: borówka, żurawina, wrzos, magnolia, hortensja, jodła, świerk biały i cyprysiki. 

2. Czy pellet szkodzi środowisku?

Przede wszystkim pellet nie pochodzi z wycinki. Paliwo to złożone jest z resztek drewna, w tym trociny. Paląc pelletem zmniejszamy ilość wytwarzanych zanieczyszczeń aż o 90%. Co ciekawe, drzewo w okresie swojego wzrostu w procesie fotosyntezy pobiera z atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, ile wydziela go podczas spalania. 

3. Dobry dla roślin, ale co ze zwierzętami?

Nawet jeśli Twój pupil zainteresuje się pelletem w kotłowni to nie powinien mu zaszkodzić. Może nawet pomóc, służąc jako wyściółka w kuwecie. Jak podają niektórzy producenci zdolność pochłaniania wilgoci przez pelletową wyściółkę odpowiada 700% wagi własnej i jest kilka razy bardziej wydajna od zwykłych żwirków. Jeśli grzejesz w domu biomasą, możesz spokojnie wykorzystać czysty pellet do kuwety kota :).

4. Moje dziecko jest alergikiem, czy pellet mu nie zaszkodzi?

Nie musisz się o to martwić. Pellet nie powoduje alergii oraz nie emituje uciążliwych i przykrych dla człowieka zapachów. Możesz też spróbować zastosować pellet w szafie dziecka jeśli macie w domu problem z wilgocią. Nie wykluczone, że dzięki swoim właściwościom wchłaniającym uchroni ubrania od przykrego zapachu wilgoci. Pamiętaj jednak, że do opału pellet musi być suchy!

5. Czy pellet brudzi?

Paliwo to można polecić osobom ceniącym sobie czystość i komfort użytkowania. Kocioł pelletowy łatwo się czyści, generuje on niewielkie ilości popiołu, a worki z opałem są poręczne.

6. Czy kocioł SlimEko jest dobry dla starszych osób?

Kocioł SlimEko na pellet jest wyposażony w wysokiej jakości palnik pelletowy, posiadający automatyczną zapalarkęrotacyjne oczyszczanie komory oraz wbudowaną dmuchawę. Proces spalania kontrolowany jest przez nowoczesnej generacji sterownik, który reguluje pracę palnika – następuje automatyczne rozpalanie oraz wygaszanie. Kocioł doskonale pracuje nawet w niskim zakresie mocy grzewczej, jest bardzo energooszczędny. Charakteryzuje się cichą pracą, dużą niezawodnością i płynną regulacją intensywności spalania. Dzięki zainstalowanemu systemowi samoczyszczenia, usuwanie popiołu odbywa się raz na jakiś czas.

POLECANE PRZEZ NAS KOTŁY PELLETOWE

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.