Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

sterownik argos black

Jak prawidłowo oszacować moc kotła?

Wymiana źródła ciepła na nowsze, bardziej ekologiczne wymaga często nie tylko zainwestowania sporego kapitału, lecz także poświęcenia czasu oraz zasięgnięcia opinii ekspertów. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak cechy budynku wpływają na jego zapotrzebowanie termiczne. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przybliżymy wszystkie czynniki, które będą mieć wpływ na dobór mocy instalowanego kotła.

Co by tu ogrzać?

planowanie co ogrzać

Najważniejszym faktorem wpływającym na wybór pieca grzewczego jest powierzchnia użytkowa budynku. Mowa o wymiarach podłóg pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Przy czym należy zwrócić uwagę, patrząc na plan domu, czy z powierzchni użytkowej nie są wyłączone korytarze bądź klatki schodowe. W takiej sytuacji należy opierać się na wartości powierzchni całkowitej – chyba że faktycznie któreś z pomieszczeń nie ma być ogrzewane, np. spiżarnia. Na tej podstawie wstępnie określa się zakres możliwych do zastosowania mocy. Dla przykładu na 100 m² zazwyczaj eksperci dobierają kotły o mocy od 8 do nawet 12 kW. Skąd jednak tak duża rozbieżność?

Większa przestrzeń to wyższa moc

Wiele osób zapomina jednak o czymś istotnym, ponieważ to nie tylko powierzchnia użytkowa ma znaczenie, lecz także wysokość pomieszczeń. Z tego powodu te o niewielkim metrażu, ale o wysoko zlokalizowanych sufitach o wiele trudniej jest ogrzać niż pomieszczenia o tej samej powierzchni, lecz niższe. Dlatego też warto upewnić się, jak wysokość pomieszczeń wpłynie na wymaganą moc kotła, w czym pomóc może producent urządzeń grzewczych. Co ciekawe, pewien czynnik sprawia, że wysokość pomieszczeń nie będzie miała aż takiego znaczenia – mianowicie termoizolacja budynku. Jak zatem może ona wpływać na zapotrzebowanie cieplne?

Dobra izolacja to same korzyści

Wśród domów, w których wymienia się źródło ciepła na bardziej ekologiczne, są zarówno starsze, słabo ocieplone budynki, jak i te po przeprowadzonej niedawno termomodernizacji. Oczywiście przed wymianą kotła zaleca się wykonanie prac poprawiających zatrzymywanie drogocennego ciepła, jednakże nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Przynajmniej nie w zadowalającym stopniu. Czasem potrzeba wymiany kotła pojawia się po awarii poprzedniego. W takiej sytuacji trudno o równoczesne, szybkie wykonanie termoizolacji.

Dlatego też wybór mocy kotła należy dopasować do stanu izolacji budynku. Niestety im jest ona słabsza, tym wartość tego parametru wzrasta. Natomiast dobrze ocieplony dom, według najnowszych standardów energetycznych, potrzebuje kotła o wiele mniejszej mocy. Jakie są to zatem różnice? W przypadku domu o powierzchni 100 m² posiadającego cienką izolację (5 cm) będzie potrzebny kocioł o około 12 kW mocy. Ten sam dom, lecz z grubszą izolacją (20 cm), może być już obsługiwany przez urządzenie o mocy 7-8 kW. Różnica jest więc widoczna gołym okiem.

Nie zapominajmy o ciepłej wodzie!

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym czynniku, mianowicie wodzie użytkowej. Jeśli kocioł centralnego ogrzewania musi dodatkowo zaopatrywać dom w c.w.u, to należy do bazowej mocy doliczyć kilka kW. Zależne jest to oczywiście od liczby domowników. Działa to również w druga stronę – jeśli w domu posiadamy już urządzenie podgrzewające wodę użytkową, wtedy też podczas szacowania mocy kotła nie włączamy tego układu do obliczeń.

Decydując się na zakup nowego kotła, należy dać sobie czas na podjęcie słusznej decyzji. Zainstalowanie zarówno takiego o zbyt małej, jak i zbyt dużej mocy jest sporym błędem, przekładającym się na słabe dogrzanie pomieszczeń czy kiepską pracę pieca. Aby dobrze wybrać, należy więc pamiętać o wszystkich czynnikach wpływających na dobór mocy kotła oraz o zasięgnięciu pomocy fachowców. Wtedy będziemy się cieszyć z urządzenia grzewczego przez wiele lat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.