Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

Piec na ekogroszek

Konserwacja kotła na ekogroszek po okresie grzewczym

Czy po zakończeniu sezonu grzewczego wystarczy, że wygasimy kocioł i zapomnimy o nim aż do powrotu chłodnych dni? Zdecydowanie nie! Aby zachował się on w dobrym stanie oraz sprawdził w trakcie kolejnych chłodnych miesięcy, należy wykonać prace konserwacyjne. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, jakie czynności są konieczne, by odpowiednio zadbać o kocioł na ekogroszek po zakończeniu zimowego okresu.

Nie zwlekaj z pracami

ekogroszek

Czyszczenie kotła na ekogroszek powinno odbywać się regularnie, a na pewno wtedy, gdy zauważymy, że osad z sadzy ma około 2 mm. To, jak często będzie to wymagane, w dużej mierze zależy od jakości spalanego opału. Czyszczenie kotła konieczne jest z pewnością w okresie wiosenno-letnim – czyli po sezonie grzewczym. W tym przypadku nie powinniśmy zwlekać z pozbyciem się nieczystości, gdyż z czasem osad może zaschnąć i przez to stać się trudny do usunięcia.

Wygaszony i odłączony od zasilania

Ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z konserwacją urządzeń takich jak kotły CO na ekogroszek koniecznie należy upewnić się, że zostały one odłączone od zasilania, wygaszone i ostudzone. Bez tego nie można zaczynać! Gdy już wiemy, że jest bezpiecznie, można przystąpić do działania.

Jak wyczyścić kocioł?

Aby samodzielnie wyczyścić kocioł, najlepiej jest sięgnąć po instrukcję, którą producent pieców na ekogroszek dołączył do produktu. Między modelami mogą występować bowiem pewne różnice. Istnieje jednak kilka punktów, które zazwyczaj się powtarzają. Prace dotyczące czyszczenia kotła często polegają na:

  • usunięciu resztek paliwa oraz wszelkich zanieczyszczeń z komory, w tym ze ścianek wewnętrznych,
  • usunięciu zanieczyszczeń z popielnika,
  • wyczyszczeniu wentylatora,
  • czyszczeniu kanałów konwekcyjnych oraz otworów do dystrybucji powietrza,
  • w przypadku kotłów z podajnikiem – wyczyszczeniu tego elementu oraz mechanizmu, który go obsługuje.

Do czyszczenia warto wykorzystać drucianą szczotkę, która ułatwia całą procedurę. Dostępne są też zestawy przeznaczone do czyszczenia pieców. Dobrze jest także założyć ubrania robocze i zabezpieczyć drogi oddechowe poprzez założenie maseczki ochronnej.

Pozostałe aspekty

W trakcie czyszczenia warto sprawdzić stan techniczny poszczególnych elementów oraz rozeznać się, czy uszczelki nie wymagają wymiany.

Na koniec prac należy pamiętać, aby szczelnie zamknąć wszelkie otwory kotła – chroni to przed przedostawaniem się nadmiernej wilgoci do pieca. W celu ochrony przed korozją można stosować też specjalnie stworzone do tego preparaty.

Warto pamiętać, że wiosna i lato to dobre momenty, by zlecić przegląd oraz dokładny serwis całego układu grzewczego specjalistom.

Odpowiednie zajęcie się czystością kotła na ekogroszek po zakończeniu sezonu grzewczego pozwala szybko uruchomić go, gdy zachodzi taka potrzeba. Staranna konserwacja ponadto może wydłużyć jego działanie oraz sprawić, że będzie on funkcjonował bezpiecznie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Warto więc dbać o kocioł. A Ty wyczyściłeś już swój piec po okresie grzewczym?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.