Efektywne centralne ogrzewanie – jak dbać o kocioł na pellet?
Użytkowanie centralnego ogrzewania jest wygodne, szczególnie gdy skorzystamy z oferty producenta kotłów z podajnikiem paliwa i wybierzemy nowoczesny model z wieloma udogodnieniami. Jednak nawet zakup wysokiej jakości pieca nie zwalnia zupełnie z obowiązku przestrzegania zaleceń użytkowania oraz regularnej konserwacji kotła. Dziś przyjrzymy się piecom na pellet. Jak o nie dbać, by służyły efektywnie i długo?
Jakościowy pellet
Kotły na pelet 5 klasy to rozwiązanie dobre dla osób ceniących nowoczesne oraz ekologiczne podejście do ogrzewania budynków. Aby prawidłowo działały przez długi czas, trzeba je odpowiednio oraz zgodnie z zaleceniami producenta użytkować.
Istotna jest jakość stosowanego pelletu, ponieważ ma ona wpływ na stan kotła. Poza klasą materiału trzeba zwrócić uwagę także na warunki przechowywania biomasy. Konieczne jest zagwarantowanie suchego miejsca do jej magazynowania. Wilgoć może bowiem negatywnie wpłynąć na właściwości tego paliwa, a nawet je zniszczyć.
***
Regularne czyszczenie
Aby utrzymać centralne ogrzewanie w dobrym stanie, należy cyklicznie wykonywać kilka ważnych czynności przy kotle. Zależne są one często od danego modelu sprzętu. Jedną z nich jest opróżnienie zasobnika na popiół. Produkt uboczny spalania powinniśmy gromadzić w specjalnym pojemniku. Warto pamiętać, że popiół z pelletu można używać jako nawóz mineralny dla niektórych roślin.
Regularnie należy także kontrolować stan poziomu paliwa oraz obserwować, czy w zbiorniku lub rurach podających i zrzutowych nie gromadzi się pył bądź inne pozostałości pelletu. Niektóre palniki mają możliwość samooczyszczania, jednak jeśli nasz piec nie ma takiego udogodnienia, trzeba raz lub nawet dwa razy na tydzień oczyścić palnik. W przypadku gdy nasz kocioł nie posiada zautomatyzowanego systemu czyszczenia wymiennika ciepła, co najmniej raz w miesiącu należy wyczyścić także ten element. Czystość całej instalacji jest bardzo istotna. Przy okazji sprzątania wymiennika należy też zająć się kanałami spalinowymi, bocznymi komorami spalania oraz ścianami kotła.
Wszystkie wspomniane czynności należy wykonywać przy wygaszonym, wystudzonym oraz odłączonym od prądu kotle. Choć tych działań może wydawać się sporo, w praktyce nie są one czasochłonne ani bardzo wymagające.
***
Cykliczne serwisowanie
Poza samodzielnym sprzątaniem konieczne jest także wykonywanie przeglądów. Taki serwis powinien być przeprowadzany przez specjalistów. W przypadku gdy sprzęt objęty jest gwarancją, producent często określa wymogi dotyczące przeprowadzenia profesjonalnego serwisu. Zazwyczaj jeśli kocioł wykorzystywany jest do zasilania c.o. oraz podgrzewania wody, warto wykonać ten przegląd dwa razy do roku. Z kolei gdy kocioł na pellet używany jest jedynie do ogrzewania domu, można zlecić taki serwis raz w roku – rekomendowane jest przeprowadzenie go po okresie grzewczym. Niezależnie od serwisu kotła należy także pamiętać o obowiązkowych przeglądach komina.
Wybór pieca na pellet może nieść ze sobą wiele korzyści i jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Zautomatyzowany model z podajnikiem pozwoli przede wszystkim na wygodne użytkowanie kotła. Trzeba jednak pamiętać, że regularna kontrola pracy sprzętu oraz czyszczenie mogą wydłużyć jego żywotność, a tym samym wpłynąć na zwiększenie wydajności sprzętu.
POLECANE PRZEZ NAS KOTŁY PELLETOWE
-
Biovert Premium 21kW15,900.00 zł
-
EKOPEL 10kW13,175.00 zł
-
SLIMEKO 12kW14,900.00 zł