Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

10325799_286024734908143_5862408592998075693_n

Czym kierować się przy wyborze kotła?

Decydując się na kocioł na paliwo stałe, zawsze należy dokonać szczegółowej analizy nie tylko warunków technicznych czy możliwości finansowych, lecz także naszych osobistych preferencji. Dziś jak nigdy można wybierać spośród różnego rodzaju nowoczesnych pieców i znaleźć taki, który sprosta naszym oczekiwaniom. Czy istnieją jednak jakieś kryteria, według których powinno się dokonywać ostatecznego wyboru? W dzisiejszym wpisie pokażemy, na co warto zwracać uwagę podczas poszukiwania kotła idealnego.

Analiza finansowa

Zanim zdecydujemy się na wymianę kotła, należy być pewnym, że posiadamy wystarczająco dużo oszczędności, by dokonać tego rodzaju inwestycji. Co prawda zawsze istnieje możliwość zdecydowania się na kredyt, jednakże nie każdy może bądź chce się zadłużać na większe kwoty – wszystko zależy bowiem od zdolności kredytowej oraz innych planów finansowych. Stawiając jednak na wybrane rozwiązania, jest się w stanie uniknąć konieczności zapożyczania – w jaki dokładnie sposób?

Dzięki zgłoszeniu się do programu „Czyste Powietrze” można zaoszczędzić sporo środków. Wśród rozwiązań grzewczych, które można zastosować w ramach tego dofinansowania, są ekologiczne kotły CO na biomasę. To nowoczesne piece pelletowe z podajnikami, których parametry pracy zgodne są z 5 klasą wydajności oraz unijną dyrektywą Ecodesign. Na początku działania programu istniała jeszcze możliwość zainstalowania kotłów węglowych, jednakże od 1 stycznia 2022 roku nie było już możliwości otrzymania wsparcia na tego rodzaju urządzenia. Z tego też powodu wiele osób zwraca się właśnie w stronę pelletu, mimo że ma on mniejszą kaloryczność niż węgiel. Dlatego śmiało można określić tę sytuację jako „coś za coś”.

wybór kotla

Komfort przede wszystkim

Kolejny element, który ma spory wpływ na wybór rodzaju kotła, to oczywiście wygoda podczas korzystania. Dlatego decyzja uwarunkowana jest priorytetami przyszłego użytkownika. W momencie gdy cena urządzenia bądź niższe koszty zużycia opału są dla niego najważniejsze, w takiej sytuacji śmiało może zdecydować się na tańsze kotły zasypowe. Natomiast gdy istotna dla niego jest wygoda użytkowania, postawić powinien na czyste i niemalże bezobsługowe piece z podajnikami. Jednak zawsze będą one droższe, a o ile – to zależy od konkretnego modelu.

Niech moc będzie z Tobą!

Ostatnią, lecz jednak najważniejszą cechą kotłów jest ich moc. Wielkość tego parametru musi być dokładnie dostosowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Doskonałym przykładem jest porównanie domu o tej samej powierzchni użytkowej czy kubaturze, lecz z różnym poziomem termoizolacji. Różnice w zużyciu energii w celu osiągnięcia tej samej temperatury są ogromne. Nieszczelny dom potrafi wyczerpać nawet 30% więcej energii cieplnej w porównaniu do tego dobrze zaizolowanego. Dlatego też nie zaleca się wymiany kotła na nowy bez uprzednio przeprowadzonej termoizolacji, ponieważ od stanu budynku zależy moc grzewcza pieca. Z tego też powodu dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” obejmuje również profesjonalne przeprowadzenie termoizolacji. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko na zakupie urządzenia o mniejszej mocy, lecz także na zakupie opału.

Decyzja w kwestii zakupu nowego kotła wbrew pozorom jest dość złożona. Aby wykorzystać potencjał nowoczesnego rozwiązania grzewczego, zawsze trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Błędem jest zainwestowanie w urządzenie o zbyt dużej mocy czy niespełniające naszych oczekiwań w kwestii użytkowania. Z tego powodu ważne jest więc, by zasięgnąć porad fachowców, którzy podpowiedzą, jaki kocioł będzie dla nas idealny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *