Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

piece zasypowe

Piece zasypowe 5 klasy – wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Piec c.o. zasypowy to jedno z najstarszych urządzeń grzewczych, które było i nadal jest wykorzystywane do różnych celów w gospodarstwach domowych, a czasem także w środowisku przemysłowym. Ale co to dokładnie jest piec zasypowy, jak działa i jakie są jego rodzaje? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu. Udanej lektury!

Piec zasypowy – co to takiego?

Piec (kocioł) zasypowy to urządzenie służące do produkcji ciepła głównie przez spalanie paliwa stałego. Może nim być drewno, węgiel lub brykiet. Nazwa „zasypowy” pochodzi od metody zasilania pieca, która polega na ręcznym uzupełnianiu komory paleniskowej wybranym paliwem. Ponadto piec tego typu wymaga regularnego oczyszczania z popiołu.

Jak działają kotły zasypowe?

Zasada działania kotłów zasypowych polega na spalaniu paliwa stałego w komorze paleniskowej, co powoduje wytworzenie ciepła. Jest ono następnie dystrybuowane do pozostałych pomieszczeń domu lub innego budynku za pomocą systemu przewodów i kaloryferów. To, jak wydajnie piec przekształca paliwo w ciepło, jest mierzone na podstawie współczynnika sprawności. Wysoka sprawność oznacza, że większość energii zawartej w paliwie jest zamieniana w ciepło, a nie marnowana w dużej ilości dymu czy popiołu.

Tego rodzaju urządzenia to inaczej zwane piece zasypowe bez podajnika. Skąd wzięła się ta nazwa? Wymagają one manualnego dosypywania paliwa i stałego nadzoru. Są przy tym prostsze w obsłudze, a co za tym idzie, również znacznie tańsze od opcji z podajnikiem.

Rodzaje pieców zasypowych

W zależności od zastosowanego paliwa można wyróżnić kilka głównych typów pieców zasypowych 5 klasy.

  • Piece na drewno – ten typ pieców, wykorzystuje drewno jako paliwo. Dostępne są modele o różnej wielkości – od małych pieców używanych w domach po duże instalacje stosowane do produkcji energii w przemyśle.
  • Piece na węgiel – są zaprojektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać energię znajdującą się węglu kamiennym lub brunatnym.
  • Piece na brykiet – te urządzenia potrafią sprostać specyficznemu zachowaniu brykietów podczas spalania, gwarantując maksymalną wydajność.
  • Piece na pellet – to zyskujące na popularności piece, które zasilane są ekologicznym pelletem.

Zastosowanie kotłów zasypowych

Wiele osób korzysta z pieców zasypowych do ogrzewania domów, zwłaszcza w obszarach, gdzie dostęp do sieci gazowych jest ograniczony. Idealnie nadają się one do instalacji w domach jednorodzinnych czy budynkach gospodarczych. Niektóre modele mają również możliwość podgrzewania wody, co czyni je jeszcze bardziej funkcjonalnymi.

Podsumowując, kiedy decydujemy się na piec zasypowy, warto wybrać taki model, który jest ekologiczny i wydajny, aby maksymalizować korzyści z ich użytkowania oraz minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Inną kwestią do rozważenia jest wybór odpowiedniego rodzaju paliwa. Piece zasypowe są doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie niezależność od zewnętrznych dostawców energii, a także dla tych, którzy chcą skorzystać z lokalnych źródeł paliwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *