Rodzaje pelletu i ich wpływ na wydajność kotła
Wymiana źródła ogrzewania może być niezwykle trudnym zadaniem, nie tylko ze względu na kwestie dostosowania instalacji pod nowy kocioł. Kłopotu może przysporzyć również konieczność podjęcia decyzji, na jaki konkretny rodzaj kotła chcemy się zdecydować. Szczególnie polecane są obecnie kotły pelletowe, które odznaczają się doskonałymi, ekologicznymi parametrami pracy. Warto jednak być świadomym, od czego jest uzależniona wydajność tych urządzeń. W tej kwestii niebywałe znaczenie ma sam rodzaj spalanego paliwa – w tym przypadku – pelletu.
Wysoka jakość to podstawa
Na początku warto wspomnieć o tym, że każdy pellet dobrej jakości powinien być odpowiednio wysuszony. Poziom wilgotności surowca nie powinien przekraczać 10%. Co więcej, koniecznością jest jego prawidłowe sprasowanie. Im bardziej jest skondensowany, tym lepszy ma stosunek objętości do kaloryczności. Standardowo utrzymuje się ona na poziomie 17-19 MJ/kg. Dobrą jakość pelletu można stwierdzić po tym, że po zamoczeniu jego granulki bardzo szybko się rozpadają oraz pachną drewnem. Dodatkowo podczas spalania powinien wydzielać minimalną ilość dymu oraz pozostawiać po sobie niewiele popiołu.
Typy pelletu obecne na rynku
Posiadając piec z podajnikiem na pellet, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie znaczenie mają jakość i rodzaj opału. W szczególności ma to odzwierciedlenie w wydajności paliwa. Jeśli chodzi o pellet, wyróżnia się dwa główne jego rodzaje. Pierwszym, najczęściej stosowanym jest surowiec uzyskiwany z drewna iglastego. Jego popularność wynika z nieco lepszych parametrów energetycznych w porównaniu z pozostałymi rodzajami pelletu. Można go rozpoznać po najjaśniejszej barwie, a także po zapachu – ma się rozumieć, drewna iglastego.
Kolejnym, równie często wybieranym rodzajem pelletu jest ten produkowany z drewna drzew liściastych. Zazwyczaj jest nieco ciemniejszy od tego pochodzącego z drzew iglastych. Jednakże posiada on także odpowiednie cechy pozwalające na maksymalną wydajność tego paliwa. Oprócz tych dwóch najpopularniejszych pelletów zalecanymi do stosowania w kotłach są także te mieszane. Wszystkie z wymienionych rodzajów doskonale sprawdzą się jako wydajny opał, który jest kompatybilny z układami tego typu kotłów.
Pellet z piekła rodem
Oprócz tych najczęściej stosowanych spotyka się również pellet wyprodukowany z torfu, słomy czy innej biomasy. Oczywiście każdy może posiadać podobne parametry co ten wyprodukowany z odpadów drewnianych, jednakże należy uważać na nowości na rynku opału. Najważniejsze jest, aby pellet nie posiadał absolutnie żadnych domieszek substancji chemicznych, tak więc nie może on być wyprodukowany z odpadów z elementów drewnopochodnych, do których dodawane są różnego rodzaju lepiszcza. Takiego rodzaju pelletu należy się konsekwentnie wystrzegać, ponieważ w krótkim czasie przyczyni się on do powstawania spieków oraz osadów wewnątrz komory spalania, a także może negatywnie wpłynąć na pracę palnika.
Jak widać wybór odpowiedniego opału może być nie lada wyzwaniem. Jednakże decydując się na nowoczesny kocioł pelletowy, warto dbać o niego tak, by służył latami. Elementem, który ma tutaj kluczowe znaczenie, jest właśnie jakość pelletu, a tą warto ocenić, zanim zdecydujemy się kupić jego zapas na cały sezon. Może się bowiem okazać, że przyczyniliśmy się pośrednio do uszkodzenia podzespołów kotła lub negatywnie wpłynęliśmy na jego żywotność.