Blog

Kotły z certyfikatami  5 klasy i ecodesign

nikolay-kovalenko-66r7PAK1Qy0-unsplash

Czy warto postawić na kocioł węglowy?

Pośród panującego dziś szumu informacyjnego, związanego z tym, czym najlepiej jest ogrzewać swój dom, trudno podjąć właściwy wybór. Zawsze znajdzie się grupa, która jest za daną metodą, jak i przeciw niej. W tym momencie warto zastanowić się, czy kupno kotła na węgiel ma sens. W pierwszym momencie większość osób zapewne postawiłoby na inny rodzaj urządzenia, jednakże warto zauważyć, że istnieją też nowoczesne, ekologiczne piece na węgiel.

Wszystko zależy od kotła!

Piec na węgiel większości osobom może kojarzyć się z urządzeniem nieekologicznym i wytwarzaniem dużych ilości szkodliwych substancji smolistych czy pyłów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiele znanych nam urządzeń węglowych to piece starego typu, które nie wykazują się wysoką sprawnością. Z tego względu warto zauważyć, że to, czy kocioł jest ekologiczny, jest bardziej kwestią technologii pozyskiwania energii cieplnej, a nie samego paliwa. W jaki sposób zatem kocioł na węgiel może być wydajnym oraz bezpiecznym dla środowiska urządzeniem?

Istnieją ekologiczne kotły na węgiel, które sprawnością dorównują innym, m.in. pelletowym, kupowanym w ramach akcji „Czyste Powietrze”, lecz mimo to nie są objęte tym programem. Jak wiadomo, kotły węglowe zostały wycofane z tego projektu, jednakże nie ma to nic wspólnego z deficytem odpowiedniej klasy urządzeń, a raczej brakiem promowania tego rodzaju opału. Na rynku bowiem obecne są piece ekologiczne na węgiel, które osiągnęły parametry zgodne z unijną dyrektywą Ecodesign.

Czy bez dofinansowania się opłaca?

Dlaczego warto postawić na kocioł węglowy? Pomimo że dofinansowanie kotłów na węgiel zostało wycofane, to istnieją powody, dla których warto zdecydować się na tego typu urządzenie. Kluczowym argumentem za kotłami jest wysoka kaloryczność węgla w stosunku do jego masy. Wysokiej jakości surowiec może osiągać nawet 29 MJ/kg! W porównaniu z pelletem drzewnym, którego kaloryczność maksymalnie notuje się na poziomie 20 MJ/kg, wartość ta wypada naprawdę imponująco. Dlatego nawet przy niższej cenie pelletu za tonę można nadal efektywniej i taniej ogrzewać dom za pomocą kotła węglowego.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem kotła węglowego jest jego cena. Urządzenia 5 klasy, które spełniają wymagania dyrektywy Ecodesign, są tańsze od większości rozwiązań grzewczych. Aktualnie jest więc to jedna z najtańszych metod ogrzewania dostępnych na rynku. Ogromną zaletą omawianych urządzeń jest również to, że mogą służyć jako kotły na drewno i węgiel. Oznacza to, że ich konstrukcja nie ogranicza użytkownika do jednego rodzaju opału. W ten sposób mając dostęp do taniego drewna, można jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania. Należy jedynie pamiętać o jego prawidłowym sezonowaniu.

Węgiel uznaje się za nieekologiczny surowiec opałowy, jednakże jeśli urządzenie ma wysoką sprawność, a sam opał to wysokiej jakości materiał, czyli taki, który nie jest mokry czy zanieczyszczony oraz ma wysoką kaloryczność, to taki kocioł jest tak samo ekologiczny jak inne, promowane formy ogrzewania. Brak możliwości zwrotu kosztów zakupu kotła węglowego w ramach programu „Czyste powietrze”, a także niemożność zamontowania podajników na opał powoduje, że dla wielu osób to rozwiązanie może wydawać się niekorzystne. Czasem sam fakt, że węgiel jest dość brudzącym surowcem, może skutecznie zniechęcić do zakupu kotła węglowego. Jednakże warto zauważyć, że wiele znaczących zalet tego rodzaju ogrzewania jest w stanie z łatwością zrekompensować jego wady.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *